Pomiń menu | Polityka prywatności | Deklaracja dostępności | Mapa serwisu
Logotyp Mazowsza Stylizowany czerwony napis Mazowsze i hasło Serce Polski

WIADOMOŚCI Z MAZOWIECKIEJ GEODEZJI

Departament Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

WIADOMOŚCI ARCHIWALNE 2023

Wiadomości aktualne Wiadomości archiwalne: 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |


 

TEMATY PUBLIKACJI 2023

 


22.11.2023 r. BCKOW/RM

Smart-Village - Badanie gleby z aplikacją mobilną

W ramach realizacji projektu Smart-Village wykonawca dostarczył system, który udostępna dwie kluczowe usługi: usługę badania gleby oraz usługę certyfikacji (nadawanie mazowieckiego znaku jakości związanego z produkcją żywności). Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego aplikację mobilną poprzez moduł monitoringu dedykowaną rolnikom.

Film promocyjny aplikacji w serwisie YouTube (otwiera nową kartę)

Informacja - System i centrum diagnostyczne gleby...

Strona informacyjna projektu Smart-Village...

 


 

<empty>Stylizowany wykres - dane procentowe w okręgu.

20.10.2023 r. BCKOW/RM

Analiza struktury własności i sposobu użytkowania gruntów 2023

Informujemy o kolejnej publikacji "Struktury własności i sposobu użytkowania gruntów w województwie mazowieckim". Analiza powstała w związku z zadaniami Marszałka Województwa określonych w art. 7c ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, na podstawie zbiorczych zestawień danych objętych ewidencją gruntów i budynków według stanu z 1 stycznia w latach 2002 - 2023. Opracowanie, wg stanu na dzień 1 stycznia 2023 roku, zostało wykonane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków, uwzględniając nowy podział na grupy rejestrowe. Dane zostały przedstawione w postaci map tematycznych i wykresów ilustrujących omawianą tematykę. Struktura własności i sposobu użytkowania gruntów - 2023 r.

Archiwalne analizy struktury własności z lat 2005-2022

 


 

Stylizowany rysunek - Kasa pancerna, worek Euro i monety.

20.10.2023 r. BRSI/AS

Miliony złotych na rozwój

Województwo Mazowieckie uzyskało dofinansowanie do projektów cyfrowych z unijnego konkursu grantowego. Środki te pozwolą na dostarczenie nowoczesnych narzędzi cyfrowych, usprawniających pracę w służbie mieszkańcom.

O co chodzi w konkursie?

Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło unijny konkurs grantowy "Cyfrowe Województwo", realizowany w ramach projektu "Cyfrowa Gmina". Konkurs finansowany jest ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego, Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 (pakiet REACT-EU). Jego celem, określonym przez organizatora był "wybór do dofinansowania projektów, które w największym stopniu przyczyniły się do wsparcia instytucji samorządowych oraz jednostek im podległych i nadzorowanych w zakresie realizacji usług publicznych na drodze teleinformatycznej, poprzez zwiększenie cyfryzacji, a także zwiększenie cyberbezpieczeństwa".

Baner informacyjny - Cyfrowe województwo - Projekt grantowy Cyfrowa gmina.

Województwo Mazowieckie z dofinansowaniem

Miło nam poinformować, że w ramach opisanego konkursu wniosek Województwa Mazowieckiego przeszedł pełną ścieżkę kwalifikacji i uzyskał istotne dofinansowanie w kwocie sięgającej blisko milion złotych.

Środki te pozwolą na refundację części poniesionych wcześniej kosztów transformacji cyfrowej mazowieckiej administracji samorządowej. Województwo Mazowieckie bowiem już na przełomie 2021 i 2022 roku podjęło intensywne działania usprawniające funkcjonowanie jednostek wykonujących zadania w służbie mieszkańcom. Dążąc do podniesienia jakości i dostępności usług publicznych wyposażono Urząd Marszałkowski oraz inne jednostki podległe w nowoczesne zestawy komputerowe z oprogramowaniem do wykorzystania w celach biurowych oraz edukacyjnych.

Gdzie trafiły narzędzia?

Narzędzia te w pierwszej kolejności trafiły do jednostek odpowiedzialnych za podnoszenie wiedzy i umiejętności cyfrowych, w szczególności do szkół policealnych, centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego, Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowania Komputerów, a także wielu innych. Poprawiło to wydajność i niezawodność obsługi klientów, jak również procesów wewnętrznych.

Uzyskana refundacja poniesionych wydatków pozwoli na dalszy rozwój cyfrowy województwa i podejmowanie kolejnych inicjatyw mających na celu trwałe podniesienie komfortu życia mieszkańców i zapewnienie im dostępności do wiedzy i nowoczesnych rozwiązań. Województwo planuje obecnie kolejne inwestycje w zwiększenie cyberbezpieczeństwa m.in. poprzez zakup niezawodnego sprzętu informatycznego i urządzeń bezpieczeństwa oraz licencji na specjalistyczne oprogramowanie ochronne.

 


 

17.10.2023 r. MSIP/KK

MSIP - Nowe analizy - nowe mapy

Mazowiecki System Informacji Przestrzennej (MSIP) to funkcjonujące na Mazowszu narzędzie, którego zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie aktualnych danych przestrzennych z obszaru województwa, dostarczanie informacji oraz tworzenie analiz wspomagających proces zarządzania. Funkcjonalną częścią systemu jest (ogólnie dostępny) Portal Mapowy Województwa Mazowieckiego, udostępniający zgromadzone w systemie informacje i dane przestrzenne. Informujemy o publikacji i udostepnieniu do pobrania ośmiu nowych opracowań MSIP!

 

Mazowiecki System Informacji Przestrzennej

Portal Mapowy Województwa Mazowieckiego (otwiera nową kartę)

Udostepnione mapy tematyczne MSIP

 


 

05.10.2023 r. WIUeU/BD

Infrastruktura Węzła Regionalnego - planowa przerwa techniczna

Szanowni Państwo.
W związku z pracami technicznymi w infrastrukturze Węzła Regionalnego od dnia 9 października 2023 roku, planowane jest czasowe wyłączenie wszystkich urządzeń zarządzanych przez Departament Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii, nie będzie możliwości dostępu do danych na portalu mapowym Województwa Mazowieckiego msip.wrotamazowsza.pl, oraz na stronie gis.wrotamazowsza.pl. Niedostępna będzie również możliwość przekazywania danych cyfrowych wojewódzkiego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, za pomocą serwera FTP. Przepraszamy za utrudnienia.

 


Stylizowany rysunek - lekarz bada pacjenrta zdalnie.

18.09.2023 r. BRSI/MJ

"e-Zdrowie dla Mazowsza 2" - podsumowanie działań

Samorząd Województwa Mazowieckiego w partnerstwie z ponad dwudziestoma jednostkami medycznymi w regionie prowadzi szereg działań wspierających rozwój sektora opieki zdrowotnej. 2 października 2023 roku odbędzie się spotkanie podsumowujące efekty jednego z prowadzonych projektów "e-Zdrowie dla Mazowsza 2".

Rozwiązania wspierające mazowiecką służbę zdrowia są nieustannie rozwijane. Nowe narzędzia, przygotowywane w celu ułatwienia pracy jednostkom medycznym i ich pracownikom, a w szczególności podniesienia komfortu pacjenta, oparte są na rozwiązaniach cyfrowych. Pozwalają one na odciążenie personelu, uruchomienie usług zdalnych, uproszczenie procedur i automatyzację części procesów.

Projekty współfinansowane ze środków europejskich

Aby sprostać tym wyzwaniom w sposób spójny dla jednostek medycznych, dla których Samorząd Województwa Mazowieckiego jest podmiotem tworzącym bądź właścicielem, konieczne jest wdrażanie wieloletnich przedsięwzięć projektowych. I właśnie teraz, wielkimi krokami zbliża się termin zakończenia samorządowego projektu "e-Zdrowie dla Mazowsza 2". Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 (RPO).

Na poniedziałek 2 października 2023 r., w pomieszczeniach konferencyjnych Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, przy ul. Solec 24, zaplanowano spotkanie podsumowujące prace w projekcie z udziałem przedstawicieli ponad dwudziestu szpitalnych jednostek partnerskich. Wydarzenie prowadzone będzie między godziną 12:00 a 16:00. W celu zapewnienia jak najwyższego komfortu uczestnikom spotkania, liczba miejsc dla słuchaczy jest ograniczona. Osoby zainteresowane wydarzeniem zapraszamy do zgłaszania indywidualnie chęci udziału w spotkaniu drogą mailową na adres: geodezja@mazovia.pl (w tytule wiadomości proszę umieścić nazwę projektu "e-Zdrowie dla Mazowsza 2").

Decyduje kolejność zgłoszeń, których można dokonywać do 28 września 2023 r. (wystarczy deklaracja udziału i mailowy adres kontaktowy, bez potrzeby podawania jakichkolwiek danych osobowych). Zaproszeni eksperci przedstawią wybrane narzędzia, których szerokie wykorzystanie w przyszłości może budować nowoczesne systemy zarządzania jednostkami medycznymi oraz podnieść jakość opieki nad pacjentem.

W trosce o wszystkich mieszkańców, Samorząd Województwa Mazowieckiego pozostaje czynnym i aktywnym uczestnikiem transformacji cyfrowej, zmierzającej do poprawy komfortu życia oraz warunków rozwoju osobistego i zawodowego nas wszystkich.

Strona informacyjna projektu "e-Zdrowie dla Mazowsza 2"

 


 

Stylizowany rysunek - mężczyzna układa kafelki puzzle.

03.07.2023 r. WODGIK/IG

100 lat ustawy scaleniowej

Z okazji jubileuszu 100-lecia uchwalenia ustawy o scalaniu gruntów, 20-21 czerwca w Warszawie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich zorganizowało konferencję pn. "Rola Jednostek Geodezji Urządzeniowo-Rolnej w Polsce i ich wpływ na rozwój rolnictwa przez realizację scaleń gruntów". Zapraszamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na stronie Mazovia.pl

Ustawa scaleniowa ma 100 lat (otwiera nową kartę)

 


 

Stylizowany rysunek - leśny biwak. Tarp, hamak, sprzęt turystyczny.

21.06.2023 r. OD/JP

Czas w las - czyli program "Zanocuj w lesie"

Lato, wakacje, czas wypoczynku i ciepłe noce to idealny moment aby spróbować zmierzyć się z naturą. Od kilku lat w Polsce funkcjonuje i jest rozwijany program Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie" promujący tak popularną na całym świecie formę turystyki - buschcraft.

Polskie lasy to nasze wielkie, wspólne dobro, bogactwo i wzór doskonałego modelu gospodarki leśnej, ewenement na skalę Europy. Mimo intensywnej gospodarki rolnej, mimo dynamicznego rozwoju miast i infrastruktury transportowej, wciąż przybywa terenów leśnych, odtwarzane są lasy naturalne, przywracany jest mieszany drzewostan, zwiększa się pogłowie dzikiej zwierzyny, zwiększa się ilość gatunków, poprzez migrację z innych mniej przyjaznych faunie terenów Europy.

W tych warunkach Lasy Państwowe otwierają się na turystów oferując im nie tylko miejsca odpoczynku, atrakcyjne szlaki piesze i rowerowe ale także możliwość spędzenia nocy "na dziko", oczywiście na określonych warunkach. W tym artykule postaramy się przedstawić w jaki sposób należy przygotować się do pierwszej niezapomnianej leśnej przygody.

Plan wyprawy

Sprawdź na terenie jakiego nadleśnictwa planujesz swój biwak oraz gdzie dokładnie znajduje się obszar, na którym możesz to zrobić. W wygodny sposób możesz odnaleźć te informacje na mapie Banku Danych o Lasach, w aplikacji mBDL, na mapie portalu Czaswlas.pl oraz na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw. Ściągnij mapę interesującego Cię obszaru z aplikacji mBDL (może się przydać przy braku zasięgu).

Sprawdź mapę zakazów wstępu do lasu. Wyszukaj nazwę nadleśnictwa, na terenie którego będziesz. Sprawdź obszary objęte zakazem wstępu np. w związku z zagrożeniem pożarowym lub robotami leśnymi.

Mapy

Zaopatrz się w dobrą mapę topograficzną interesującego Cię terenu. My polecamy oczywiście doskonałe mapy 1:10 000 z wojewódzkiego zasobu geodezyjnego i kartograficznego do zdobycia w lokalnym WODGIK. Różne mapy oferowane w aplikacjach smartfonów są wygodne ale rzadko bywają tak dokładne, wymagają baterii i dobrego zasięgu sieci. Poza tym ma to być przygoda inna niż zwykle, więc nie ma co szukać kompromisów i ułatwień ;)

Mapy topograficzne Mazowsza w skali 1:10 000 | Materiały wzgik

Formalności?

Jeśli planujesz wypad w kameralnym gronie (do 9 osób) i nie planujesz pozostawać w lesie dłużej niż 2 noce nie musisz nawet zgłaszać nikomu swojego pobytu. Jeśli jednak Twoja grupa jest większa lub Wasz pobyt będzie dłuższy, musisz wysłać pisemne zgłoszenie e-mail do nadleśnictwa, jednak nie później niż dwa dni przed planowanym noclegiem i otrzymać (również poprzez e-mail) zgodę nadleśnictwa (bez niej niestety nie możecie biwakować). Zgodę taką warto wydrukować i mieć ze sobą na wszelki wypadek.

Transport

Jeśli Twoim środkiem lokomocji będzie samochód, sprawdź korzystając z mapy topograficznej lub innych źródeł, najbliższe miejsca wyznaczone do legalnego zaparkowania. Pamiętaj, że wjazd do lasu pojazdami silnikowymi i parkowanie poza wyznaczonymi miejscami jest zabroniony!

Bezpieczeństwo

Sprawdź koniecznie prognozowane warunki pogody. Las to dzikie środowisko bywa nieprzyjazne i groźne jeśli nie będziesz odpowiednio przygotowany. Na miejscu nie znajdziesz żadnych udogodnień ani infrastruktury turystycznej. O wszystko musisz zadbać sam. Płachta biwakowa, namiot czy hamak - decydując się na dwa pierwsze pamiętaj aby nie zrywać i nie niszczyć runa i ściółki leśnej. Decydując się na hamak zadbaj o szerokie taśmy mocujące aby nie niszczyć kory drzew. Wybierając miejsce na nocleg spójrz również w górę. Nie biwakuj pod suchymi konarami i w pobliżu chorych lub pochylonych drzew. Unikaj obozowania na trasach wędrówek leśnych zwierząt (ścieżki).

Bezpieczeństwo to podstawa. Zadbaj o łączność, miej ze sobą naładowany telefon, poznaj i zapisz dokładne współrzędne swojego obozu. Pamiętaj o numerze alarmowym 112. Zabierz ze sobą apteczkę i latarkę. Las to nie plaża, długie spodnie, długie rękawy i solidne buty zabezpieczą Cię przed kleszczami, przyda się też środek odstraszający komary. Zabierz ze sobą odpowiednią ilość wody i jedzenia. Jedzenie przechowuj wyłącznie w zamkniętym, szczelnym pojemniku aby jego zapach nie wabił zwierząt. Spotkanie ciekawskiej sarny to bardzo miłe przeżycie ale nocna wizyta stada dzików, lub niedźwiedzia już do takich nie należy.

Ogień

Pamiętaj, że rozpalanie otwartego ognia jest absolutnie zakazane w lesie. Niestety nie będzie pieczonych kiełbasek. Na obszarze objętym programem od 2022 roku dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych. Ta kwestia jest jednak precyzowana przez każde nadleśnictwo indywidualnie. Odszukaj zatem tę informację, na stronie danego gospodarstwa leśnego. Wybierz bezpieczne miejsce na kuchnię. Zachowaj szczególną ostrożność, nigdy nie pozostawiaj włączonej kuchenki bez nadzoru.

Leave no Trace

Czeka Was nie lada przygoda. Piękno natury, cisza, szum wiatru w koronach drzew, odgłosy nocnego lasu i budzącej się do życia przyrody są niepowtarzalne. Tej nocy długo nie zapomnisz. Pamiętaj jednak aby oprócz wrażeń zabrać ze sobą wszystkie śmieci. Miej więc w swoim bagażu przygotowany odpowiedni worek na odpady. Miejsce Twojego noclegu (oraz innych koniecznych czynności.) ma pozostać niewidoczne, bezwonne, nienaruszone i bezpieczne - "Leave no Trace" to podstawowa zasada buschcraftowego savoir vivre ale i kolejne ciekawe zadanie. Czas w las! Udanej przygody.

Strona promocyjna programu "Zanocuj w lesie" (otwiera nową kartę)

Regulamin programu "Zanocuj w lesie" (otwiera nową kartę)

"Zanocuj w lesie" FAQ - odpowiedzi na pytania dotyczące programu (otwiera nową kartę)

Strona informacyjna Lasów Państwowych (otwiera nową kartę)

Leśna turystyka (otwiera nową kartę)

BDoL - Bank Danych o Lasach (otwiera nową kartę)

Mapy topograficzne Mazowsza w skali 1:10 000

 


 

Stylizowany rysunek - kobieta biega z czujnikami zbierając dane o osiągach i wydolności swojego organizu. Obok biegnie pies.

27.05.2023 r. BRSI/MJ

Społeczeństwo Informacyjne na Mazowszu

17 maja obchodzimy Światowy dzień społeczeństwa informacyjnego. W erze nieustająco rosnących potrzeb w zakresie dostępu do informacji i usług wciąż poszukujemy nowszych, lepszych, łatwiejszych sposobów ich pozyskiwania. Uczmy się lepiej je wykorzystywać i mądrze zarządzać zdobywaną wiedzą. Samorząd Województwa Mazowieckiego nieprzerwanie od wielu lat wspiera te inicjatywy i dostarcza wciąż nowe usługi i rozwiązania cyfrowe, bez których rozwój ten stałby się niemożliwy.

Czym jest społeczeństwo informacyjne?
Próbowaliśmy przybliżyć to pojęcie już rok temu, dokładnie 17 maja 2022 roku w artykule "Światowy dzień społeczeństwa informacyjnego". Przedstawiliśmy tam podstawowe informacje czym jest to pojęcie, kogo opisuje i jakie potrzeby dominują w zakresie jego rozwoju.

Od tamtej publikacji minęło dokładnie 365 dni. Czy coś przez ten czas się zdezaktualizowało? Czy rozwijające się społeczności światowe przestały być definiowane jako społeczeństwo informacyjne? Raczej nie.

I szybko to się nie zmieni. Nadal jedną z podstawowych potrzeb niezbędnych do funkcjonowania i rozwoju zarówno zawodowego jak i osobistego pozostaje potrzeba odstępu do informacji. wiedzy, umiejętności, usług i rozwiązań. Lubimy, chcemy i potrzebujemy wiedzieć coraz więcej w zróżnicowanej tematyce, komunikować się ze sobą, wymieniać informacjami zarówno bieżącymi, jak i wiedzą specjalistyczną.

Obecnie, w czasach nowych technologii, rozwiązań zdalnych, szybkich i skumulowanych transferów wielkich zbiorów danych, rozwój społeczeństwa informacyjnego w olbrzymiej większości obszarów wspiera dynamiczny proces cyfryzacji. To właśnie nowoczesne narzędzia informatyczne pozwalają nam na więcej. Ułatwiają selekcję informacji, jej grupowanie, co niezwykle istotne, także weryfikowanie i potwierdzanie. Dzięki tym narzędziom dostępna wiedza jest także prezentowana w przyjazny, przyswajalny sposób tak, aby ułatwić nam jej rozumienie i przyszłe wykorzystanie. Korzystając z rozwiązań cyfrowych możemy także z łatwością dzielić się własną wiedzą, informować nieograniczone grono odbiorców - już, teraz, natychmiast, bez opóźnień, aby udostępniane dane były aktualne i przydatne.

Jak wspierać ten rozwój na Mazowszu?
Już to robimy. Środki wspólnotowe zarówno w okresie lat 2007-2013, następnie 2014-2020, jak i w obecnej perspektywie, m.in. dzięki programowi operacyjnemu Fundusze Europejskie dla Mazowsza na lata 2021-2027 pozwoliły na uruchomienie i zrealizowanie projektów takich jak "Rozwój elektronicznej administracji w samorządach województwa mazowieckiego wspomagającej niwelowanie dwudzielności potencjału województwa (EA)", "Przyspieszenie wzrostu konkurencyjności województwa mazowieckiego, przez budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy poprzez stworzenie zintegrowanych baz wiedzy o Mazowszu (BW)" czy "Regionalne partnerstwo samorządów Mazowsza dla aktywizacji społeczeństwa informacyjnego w zakresie e-administracji i geoinformacji (ASI)", odpowiedzialnych za rozwój usług cyfrowych na całym obszarze województwa, na poziomie regionalnym, jak i powiatowym oraz gminnym. Prace wciąż trwają. Nasze wsparcie nie ustaje. Przed nami kolejne plany rozwoju i modernizacji usług, m.in. aplikacje wspierające rolnictwo, rozwiązania chmurowe, nowoczesne narzędzia dydaktyczne.

Warto śledzić co się zmienia na Mazowszu, a robić to można w różnoraki sposób: przez strony internetowe https://mazovia.pl, https://geodezja.mazovia.pl; profile społecznościowe (Mazowieckie, #mazowszesercepolski, Budżet Obywatelski Mazowsza), jak i biorąc udział w cyklicznych wydarzeniach takich jak na przykład samorządowe MAZOpikniki.

Z okazji Światowego dnia społeczeństwa informacyjnego życzę Wam dalszego rozwoju, zadowolenia, otwartości do dzielenia się wiedzą oraz spektakularnych rezultatów.

 


Symbol projektu - chmura i litery SOD i literą O sw forSymbol projektu - chmura z literami SOD z literą O w formie otwartej kłódki

05.05.2023 r. OD/JP

SOD - Otwarte dane

Informujemy o publikacji strony informacyjnej nowego projektu "Stworzenie otwartych danych...".

28 grudnia 2022 r. Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę nr 1995/375/22 w sprawie realizacji projektu własnego Województwa Mazowieckiego pn.: "Stworzenie otwartych danych wraz z budową zaplecza techniczno-technologiczno-koordynacyjnego dla samorządów terytorialnych województwa mazowieckiego (Projekt SOD)" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Strona informacyjna projektu SOD

Wszystkie realizowane projekty

 


 

Rysunek - ramka w formie autostrady pasa startowego i linii kolejowej zawierająca tytuł mapy.

22.03.2023 r. OD/JP

Mazowsze - ważny węzeł globalnej komunikacji

Gdy spojrzymy na mapę Europy, Polska i Mazowsze znajdują się dokładnie w jej geometrycznym centrum, co czyni z Naszego Kraju i Regionu bardzo ważny punkt komunikacyjny w globalnej sieci transportowej. Takie położenie to niezwykła szansa. Transport, infrastruktura drogowa, kolejowa i lotnicza to podstawy każdej rozwiniętej, nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki.

Informujemy o publikacji mapy-plakatu obrazującego infrastrukturę transportową na Mazowszu. Mapa sieci transportowej na Mazowszu powstała w ramach promocji na podstawie danych z Bazy Danych Obiektów Topograficznych (BDOT10k) oraz Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej (MSIP). Można ją pobrać nieodpłatnie. Opracowanie ma wymiary plakatu 70x100 cm i zostało udostępnione wyłącznie do użytku niekomercyjnego - własnego.

Mapa sieci transportowej na Mazowszu

 


 

Stylizowany rysunek - rolnik poprzez smarfon monitoruje plony za pomocą cyfrowych owadów.

16.02.2023 r. WSPUR/RM

Smart Villages - spotkania informacyjno-instruktażowe

Spotkania, organizowane w ramach projektu "Wdrażanie koncepcji Smart Villages na terenie województwa mazowieckiego", będą odbywały się w następujących terminach:

W związku z powyższym, serdecznie zapraszamy przedstawicieli Starostw Powiatowych, Urzędów Gmin, Sołtysów, Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Lokalnych Grup Działania, Szkół Rolniczych oraz wszystkich tych, którzy mają realny wpływ na kształtowanie polityki lokalnej, z powyżej wskazanych obszarów. Szczegółowe informacje o lokalizacjach spotkań, będą na bieżąco zamieszczone na stronie internetowej Mazowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego (otwiera nową kartę)

Potwierdzenie uczestnictwa na poszczególne terminy, odbywa się za pośrednictwem formularza opublikowanego na stronie internetowej Parku:

Strona rejestracji na wydarzenie (otwiera nową kartę)

 


 

Logo SRSI

25.01.2023 r. BRSI/AP

PTC na lata 2023-2024 przyjęty!

10 stycznia 2023 r. Zarząd Województwa Mazowieckiego przyjął dokument wdrożeniowy do Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2020-2030. Program Transformacji Cyfrowej na lata 2023-2024, bo o nim mowa, jest już drugą edycją tego dokumentu prezentującego pakiet projektów realizowanych w celu podnoszenia jakości życia i komfortu pracy mieszkańców Mazowsza przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych.

Pakiet rozwiązań dla mieszkańców
Program Transformacji Cyfrowej (PTC) na najbliższe dwa lata zakłada realizację 36 projektów. Większość z nich stanowi kontynuację wcześniej podjętych inicjatyw, ale 11 projektów to zupełnie nowe działania uzupełniające, których pojawienie się w PTC jest związane z bieżącą analizą potrzeb i aktualnym kierunkiem trendów społecznych oraz gospodarczych.

Wśród rozwiązań objętych pakietem na lata 2023-2024 znaleźć można projekty włączenia cyfrowego i bezpieczeństwa osób starszych, wdrażania inteligentnych rozwiązań na obszarach wiejskich i w rolnictwie, wsparcia przedsięwzięć zwiększających wykorzystanie ICT w działalności gospodarczej, tworzenia otwartych zbiorów danych przestrzennych, realizacji programu ochrony powietrza oraz cyfrowych rozwiązań wspierających edukację z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi oświatowych i kilkadziesiąt innych rozwiązań.

Narzędzia szyte na miarę
16 projektów zostanie sfinalizowanych do końca 2024 r. Ich produkty dostępne będą dla mieszkańców województwa, a uzyskane efekty zostaną ocenione i na ich podstawie budowane będą kolejne rozwiązania o wysokiej efektywności oddziaływania. 20 projektów będzie kontynuowanych w kolejnych latach. Zostaną także uzupełnione o nowe rozwiązania.

Ich skuteczność, skala i możliwość realizacji zależą jednak od możliwości finansowych regionu. Tu zawsze można zrobić więcej. PTC identyfikuje kilka możliwych rozwiązań finansowych zarówno ze środków własnych, jak i przy wsparciu instrumentów krajowych i unijnych. Część inicjatyw naszych partnerów jest także prowadzona ze środków prywatnych. Tu zatem należą się szczególne podziękowania dla podmiotów i organizacji zdolnych do podejmowania potrzebnych społecznie inicjatyw łącznie z udzieleniem wsparcia finansowego na ich realizację. Budowa partnerstw publicznych jak i publiczno-prywatnych staje się niezbędnym czynnikiem w zwiększaniu efektywności i skali oddziaływania.

32 inicjatywy objęte II edycją PTC prowadzone są w partnerstwie kilku, kilkunastu, a nawet kilkuset podmiotów, co buduje platformy szerokiej współpracy na Mazowszu także na innych polach niż narzędzia cyfrowe, wspiera wzrost konkurencyjności regionu, aktywizuje postawy prospołeczne i obywatelskie oraz pobudza nowe inicjatywy pozafinansowego wsparcia sektorowego, dzielenia się wiedzą i modelowymi rozwiązaniami.

Mamy zatem nadzieję na dalsze poszerzanie grona partnerów wspólnie kreujących i wspierających tak niezbędną w nowoczesnym świecie transformację cyfrową regionu, zapewniającą dostarczenie kluczowych narzędzi technologicznych, ułatwiających funkcjonowanie w sferze prywatnej jak i zawodowej, biznesowej, kulturalnej, opieki zdrowotnej czy zarządzania przestrzenią.

Każda edycja Programu Transformacji Cyfrowej Województwa Mazowieckiego jest dostępna na naszych stronach internetowych pod adresem: https://geodezja.mazovia.pl/strategia-rozwoju-spoleczenstwa-informacyjnego.html.

Zachęcamy do lektury dokumentu, odnajdywania rozwiązań uszytych na Wasze potrzeby oraz do czynnego uczestnictwa w ich kreowaniu, budowie i powszechnym użytkowaniu.

Życzymy Wszystkim szybkich łączy, niewyczerpalnych pojemności, intuicyjnych funkcjonalności, nieograniczonych dostępności, a dzięki temu mnóstwa zaoszczędzonego czasu!

 

 

Copyright: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie - Wszelkie prawa zastrzeżone.